Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası
YOZGAT TSO

AMASYA TSO ÜYELERİNE "KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ İŞ ORTAMI VE YATIRIM OLANAKLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" DÜZENLENDİ

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İş Ortamı ve Yatırım Olanakları Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. 

AMASYA TSO ÜYELERİNE
Bu haber 01 Aralık 2023 - 14:15 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İş Ortamı ve Yatırım Olanakları Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. 
 
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Amasya ile Kuzey Makedonya arasındaki ticari iş birliğinin artırılması gerektiğinin altı çizildi.
 
Toplantıya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Ekonomi Müsteşarı Suzana Tuneva, Amasya Fahri Konsolosu Muzaffer Polat, Pols Gıda Dış Ticaret A.Ş'nin Dış Ticaret Uzmanı Mustafa Okan Karamanlı ve ATSO üyeleri katıldı. 
 
Toplantının açılışında konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya’nın yatırım ve üretim potansiyeline yönelik bilgiler verdi.
Başkan Kırlangıç konuşmasında "Makedonya ve Türkiye Cumhuriyeti yüzyıllara dayanan tarih ve kültür birlikteliği olan iki dost ülkedir. Yüzyıllarca bir arada yaşamayı başarmış, günümüzde de güçlü bağlarla birbirine bağlanmıştır.
Türkiye, 8 Eylül 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Makedonya’yı resmi adı ve kimliği ile 6 Şubat 1992 de resmi olarak tanımış ve bu ülkeye büyükelçi gönderen ilk ülke olmuştur. Bu iki ülke arasındaki dostluğun ne kadar derin köklere sahip olduğunun bir göstergesidir.
İki ülkenin dostluğu ve işbirlikleri günümüze kadar çeşitli anlaşmalar ve protokollerle imza altına alınarak her geçen gün güçlendirilmiştir.
Ancak, aramızdaki bu güçlü bağları ticari hayata yansıtamadığımız da bir gerçek. Ticari açıdan 2005 yılında 215 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 2020 itibari ile 700 milyon doları aşmıştır.
İki dost ülkenin sahip olduğu kaynaklar ve potansiyel göz önüne alındığında yapılacak daha çok iş olduğunu düşünüyorum.
Bugün gerçekleştirdiğimiz program da, ticari ilişkilerin daha derinleştirilmesi, şehirler bazında planlanması açısından büyük önem arz etmektedir.
Gerek Makedonya’nın gerekse Amasya’nın ticari değeri ve kapasitesi yüksek, önemli sektörlere sahip olduğunu biliyoruz. Bu amaçla, şehrimiz ve Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak amacı ile Amasya Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş adamlarımızla birlikte 2019 yılında Makedonya’ya iş ziyaretinde bulunmuştuk.
Amasya, ofis mobilyaları, ev mobilyaları, mutfak mobilyaları, beyaz eşya ve ankastre ürünler ve taze sebze, meyve, gıda ürünleri ve doğal taş sektörlerinde önemli bir potansiyele sahiptir.
Bununla birlikte, Makedonya’nın kimyevi ürünler, demir-çelik, tekstil ve deri sanayi sektörlerinde güçlü bir potansiyeli mevcut.
Yüzyıllardır süre gelen iki ülke arasındaki dostluğun ticari faaliyetlerde de hayat bulması adına bugünkü ziyaretinizi çok önemsiyoruz. Bu ziyaretinizin şehrimiz ve ülkeniz arasındaki ticaret için bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum.
Şehrimizi ve Odamızı ziyaretiniz için Amasya iş dünyası adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
 
Daha sonra konuşan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Amasyalı iş insanlarını Kuzey Makedonya’ya davet etti. 
Türk şirketlerinin Kuzey Makedonya’daki varlığının, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler açısından önemli olduğunu vurgulayan Büyükelçi Manasijevski, “Son yıllarda Türkiye Kuzey Makedonya’nın en büyük 8. ortağı olmuş durumda. Amasyalı iş insanlarını da gelecekteki iş planlarınız için Kuzey Makedonya’nın sunduğu fırsat ve avantajları değerlendirmeye davet ediyorum. Büyükelçilik olarak bizlerin, sizin ortağınız olduğunuzu bilmenizi isterim. Ben ve meslektaşlarım iş planlarınızı gerçekleştirme sürecinde sizlere tam destek sağlamak ve süreci kolaylaştırmak için hizmetinizde olacağız” diye konuştu.
 
Açılış konuşmalarının ardından Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Danışmanı Susana Tuneva, Kuzey Makedonya’daki yatırım fırsatlarını içeren bir sunum gerçekleştirdi. Kuzey Makedonya’nın yabancı yatırımcılar için cazip teşvik paketleri sunduğunu, şirket kurulumunun 4 saat gibi kısa bir zamanda tek noktadan gerçekleştirildiğini söyleyen Tuneva, ülkelerinin iş yapma kolaylığı sıralamasında dünya genelinde 17., Avrupa sıralamasında 4. sırada yer aldığını dile getirdi. Kuzey Makedonya’da çok uygun fiyatlar ile sanayi arazileri imkanları bulunduğunu kaydeden Tuneva, makine ve otomotiv endüstrisinin, tıbbi cihazlar ve ilaçların, tarım ve gıda işleme, enerji, tekstil ve giyim, turizm, gayrimenkul ve alt yapı ile finans sektörlerinin ülkelerindeki fırsat barındıran sektörler olduğunu sözlerine ekledi.
 
Konuşmaların ardından, katılımcıların soruları cevaplandırıldı.
 

Etiketler :
FOTO GALERİLER
EN SON YAYINLANANLAR
İLGİLİ FAALİYETLER
SON YAYINLAR