Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası
YOZGAT TSO

BAŞKAN KIRLANGIÇ SORUNLARI MASAYA YATIRDI

Bu haber 20 Ocak 2021 - 13:03 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.
BAŞKAN KIRLANGIÇ SORUNLARI MASAYA YATIRDI

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sn. Hamza Dağ'ın daveti üzerine ekonomi istişare toplantısına katıldı.

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sn. Hamza Dağ'ın daveti üzerine ekonomi istişare toplantısına katıldı.

Toplantıda ayrıca Amasya Ak Parti Milletvekilleri Hasan Çilez ve Mustafa Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Ziraat Odası Başkanları ve Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri de yer aldı. Ülke gündemi, sektörler ve ekonominin konuşulduğu toplantıda Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya esnafının, değerli üyelerimizin sorunları ile çözüm önerilerini Milletvekillerimize ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'a iletti.

ATSO Başkanı Kırlangıç konuşmasında "2019 Mart ayında ülkemizi de etkisi altına alan Covid 19 salgını sürecinde devletimizin ekonomimizde attığı adımlar ve iş dünyasına verilen desteklerden bir kaçı olan; Alacakların ve kamu ödemelerinin ertelenmesi, Belge sürelerinin uzatımı, KGF ödemesi, Kısa Çalışma Ödeneği, SGK ve İŞKUR destekleri, Kredi Destekleri gibi destekler ile hükümetimiz bizlerin yanında olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekibine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Sayın Başkanım; Dünya’da yaşanan Covid 19 sürecini de yakından takip ediyoruz. Diğer ülkelerde sağlıkta yaşanan sıkıntıları görüyoruz. Örneğin İtalya’da hastane koridorlarında yatan insanlar olduğunu gördük. Sağlık sektörümüz 18 yılda çok iyi durumlara geldi ve Allaha şükür biz bu süreci iyi atlatmaktayız. Sağlığa yapılan yatırımların ne denli önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Cumhurbaşkanımıza ülkemize yaptığı sağlık yatırımları için şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıca büyük bir özveri ile çalışarak salgın sürecini en az hasarla atlatmamızı sağlayan sağlık çalışanlarımıza da teşekkürü bir borç bilirim.

Covid 19 salgın sürecinde iş dünyası da kendini zorlu bir sürecin içinde buldu. Ekonomik sıkıntı ile yüz yüze kaldılar. Birçok destekle bunların üstesinden gelinmeye çalışılsa da hala çözüm bekleyen sorunlarımız var.

Örneğin; Covid 19 sürecinde kapalı olan işletmelerin ve kısmen kısıtlamalı olan işyerlerinin en büyük sıkıntılarından biri de kredi geri ödeme sıkıntılarının olması. Daha önce % 7,5- %8 faiz oranı ile kredi kullanan işletmeler borçlarını ödeyememekte, gecikmeye düşmekte. Takibe düşme süresinin 180 güne kadar uzatılması, işletmelerimiz için iyi bir gelişme ama işletmelerimiz borçlarını ödemek için yapılandırma yapmak isteyince, yapılandırma güncel faiz oranlarıyla yapıldığı için neredeyse 2,5 katı faiz oranıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Bu problemi ortadan kaldırmak için Merkez Bankası tarafından erteleme faizlerine bir düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sayın Başkanım; Salgın sürecinde devletimizin sağladığı desteklerden biri olan kısa çalışma ödeneğine 31.12.2020 tarihi itibari ile şehrimizde 1.913 firma başvuruda bulunmuş ve 7.913 çalışan bu destekten faydalanmıştır. Kısa çalışma ödeneği ile yaklaşık 38 milyon TL destek sağlanmıştır. Bu desteğinden ötürü başta Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen tüm yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan tüm çalışanların, desteklemeden aynı oranda yaralanması, farklı ücret seviyelerinde çalışan personeller açısından sorun teşkil etmektedir. Bu noktada, yapılan desteklemelerde, yararlanıcının niteliğine ve unvanına göre oranlanarak hesaplama yapılması, gelir kaybında yaşanan haksızlığı ve huzursuzluğu en aza indirecektir.

Birinci kısıtlama döneminde işletmelerimiz kendi sermayeleriyle işletmelerini finanse edebiliyorlardı. Fakat ikinci kısıtlamalarla birlikte işletmelerimiz ekonomik olarak daha da zor bir sürece girdiler. Bu sürecin daha da sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için bazı alanlarda, kararların iller bazında verilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Ayrıca hizmet sektöründe faaliyet gösteren kafe, restoran, lokanta gibi işletmelerin, belirlenen kurallar çerçevesinde, HES kodu ile müşteri alımına müsaade edilmesi, sektörün canlanması için önemli bir adım olacaktır.

Amasya kurallara, kısıtlamalara uyan bir şehir. Başka şehirlerde Covid 19 sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı mağdur olduğumuzu düşünüyorum.

Çözümler üretilmesi konusunda belli kısıtlamaların inisiyatiflerinin İl Hıfzısıhha kuruluna bırakılması uygun olacaktır. Şehrimizde hastanelerimizin doluluk oranı sadece %40 seviyelerindedir. Vaka sayıları Amasya’da her geçen gün azalmaya devam etmektedir.

Biz Amasya olarak, kurallara bu kadar uyum gösterirken ve salgınla mücadelede bu kadar iyi bir noktaya gelmişken, kısıtlamalar noktasında pozitif ayrımcılık yapılarak esneklik sağlanmasını beklemekteyiz.

İllerde yaşanan vaka sayılarının artış oranlarına göre kısıtlamaların artırılması ve vaka sayılarındaki düşüşlere göre de kısıtlamaların esnetilmesi ekonomiye can verecektir kanaatindeyiz.

Tarım alanında ve çiftçilerimizin sorunlarını dile getiren Başkan Kırlangıç, "Hükümetimizin göreve geldiği günden beri, başlattığı tarım reformları ile gerek desteklemeler, gerek tarım alanlarının toplulaştırılması ve bunlar gibi düzenlemeler çiftçinin emeklerine değer katılması açısından etkili olmuştur.

Tarım alanında, son yıllarda yaşanan afetler ve ürün bazlı verim düşüklüğüne sebep olan tarım zararlıları nedeniyle, çiftçilerimiz yaşadıkları gelir kaybı yüzünden ödemelerde sıkıntı yaşamaktadır.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2019 yılı itibarı ile icra yoluna gitmesi, konunun çözümsüzlüğe doğru sürüklenmesine yol açmıştır. Geçmiş yıllardan gelen borçların faiz yükü ve bir aileden birden fazla kişinin ortak veya kefil olması gibi sebeplerle, çiftçilerimiz borçlarını ödemekte zorluk yaşamaya devam etmektedir.

Yaşanan bu sürecin çözüme kavuşabilmesi için çiftçilerimizin kooperatife olan borçlarının faizlerinin silinerek, anaparanın taksitlendirilerek ödeme planına alınması yerinde olacaktır" diye konuştu.

 

 

FOTO GALERİLER
EN SON YAYINLANANLAR
İLGİLİ FAALİYETLER
SON YAYINLAR