Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası
YOZGAT TSO

Gamze Muş Can Sıkıntısıyla Başladı, İhracatçı Oldu

Can sıkıntısını gidermek için tütü, duvar süsü, magnet ve çeşitli eşyalar yapmaya başlayan 26 yaşındaki Gamze Muş, KOSGEB desteğiyle kurduğu küçük atölyesinde hazırladığı ürünleri Avrupa ülkelerine de gönderiyor. Ürünlerini sosyal medya üzerinden pazarlayan Muş, 10 kişiye iş imkanı sunuyor Muş: "Aylık 10-12 bin lira ciromuz var, giderleri çıktıktan sonra bana 5-6 bin lira kalıyor"

Gamze Muş Can Sıkıntısıyla Başladı, İhracatçı Oldu
Bu haber 19 Haziran 2014 - 10:20 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.

Can sıkıntısını gidermek için tütü, duvar süsü, magnet gibi ürünler hazırlamaya başlayan 26 yaşındaki ev kadını Gamze Muş, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) desteğiyle kurduğu küçük atölyesi sayesinde Avrupa ülkelerine de satış yapıyor.

Zamanının büyük bölümünü can sıkıntısı nedeniyle internette geçiren ev kadını Gamze Muş, burada gördüğü ve kızı için satın almak istediği tütüyü, daha sonra kendisi üretmeye karar verdi.

Sosyal medya hesabından paylaştığı tütü ve keçeden yaptığı Amerikan servis takımına gösterilen ilgi üzerine Muş, keçe, deri ve kadifeden duvar süsleri, masa ve sehpa örtüleri ile magnet hazırlamaya başladı.

KOSGEB'in desteklerinden faydalanarak geçen yıl nisanda atölye kuran Muş, ürünlerini sosyal medya hesabı üzerinden hem yurt içinde hem de Almanya, Hollanda, Fransa ve Avusturya'nın da aralarında bulunduğu ülkelerde satıyor.

Muş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işe can sıkıntısı nedeniyle başladığını söyledi.

Başlarda eşinin fazla destek vermediğini anlatan Muş, "Bana 'Can sıkıntısıyla kendini oyalasın' diyordu. Daha sonra eşim de yardımcı olmaya başladı." dedi.

İşini kurmak için KOSGEB'e başvurup 15 günlük kurs gördüğünü dile getiren Muş, şöyle konuştu:

"İş yerimi açıp KOSGEB'den hibe destek kullanarak makinelerimi aldım. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden sipariş alıyorum. Ekibimi kurdum, 10 kişiyle çalışıyorum, onlar da başkalarıyla çalışıyor. İşe ilk başladığımda, keçe ve derileri anlaşmalı olarak veresiye usulü aldım. Şimdi peşin alıyorum. İki ayda bir 40-50 bin liralık mal alıyorum. Aylık 10-12 bin lira ciromuz var, giderleri çıktıktan sonra bana 5-6 bin lira kalıyor. Aylık 400-500 kargo çıkarıyoruz. Yurt içi ve yurt dışına kargomuz var. İnterneti kazanca dönüştürdüm. Artık boş boş gezinecek vaktim olmuyor."

Ev kadınlarına seslenen Muş, "Hiçbir şey onlar için engel değil, yapabilecekleri, becerebilecekleri illaki bir alanları var. Herkesin elinde telefonu, interneti var, başkalarının adına satış yapıp karını alabilir. 'Eşim getirsin, ben evde çocuk bakayım' dememeliyiz. Biz de evimize destek olalım, geliştirelim kendimizi." ifadelerini kullandı.

Etiketler :
FOTO GALERİLER
EN SON YAYINLANANLAR
İLGİLİ FAALİYETLER
SON YAYINLAR